Karam viert zijn eerste verjaardag in een tent in Gaza

Baby Karam en zijn SOS moeder
Baby Karam is met veel liefde ontvangen door de SOS collega’s in Gaza

In een tentenkamp in Khan Younis, in het zuiden van Gaza, klonken plots vrolijke geluiden tussen de dagelijkse zorgen door. Kinderen dansten rond een eenvoudige, zelfgemaakte taart. Er waren versieringen, liedjes en gelach. Voor even voelde niemand de zwaarte van de oorlog — want baby Karam* werd één jaar.

“Toen hij net bij mij kwam, was hij zo klein en stil. Ik voelde zijn angst — hij huilde bijna niet en keek alleen maar met grote ogen in het rond. Ik hield hem vast en fluisterde: ‘Je bent nu veilig,’” vertelt zijn SOS moeder, Mama Basma.

Een jaar geleden overleed Karam’s moeder bij zijn geboorte. Toen hij één dag oud was, bracht een hulpverlener hem naar het SOS kinderdorp in Rafah. Omdat hij geen familie meer had, werd hij door het Ministerie van Sociale Ontwikkeling doorverwezen naar SOS Kinderdorpen.

Geboren in oorlog, opgegroeid met liefde

“Natuurlijk waren er moeilijke dagen. Nachten waarin hij niet sliep, momenten dat hij ziek werd en ik naast hem bleef bidden. Maar elke kleine glimlach herinnerde me eraan dat liefde geen bloedband nodig heeft om te groeien.”

Mama Basma

“Ik voedde Karam niet in mijn eentje op: het hele dorp hielp mee. Collega’s en andere SOS moeders hielpen mij en de oudere kinderen speelden met hem. Hij bracht ons samen, op een manier die we in jaren niet hadden gevoeld,” zegt Mama Basma.

Sinds het SOS kinderdorp in Rafah door zware gevechten moest worden geëvacueerd, leven Karam en 46 andere kinderen in tenten in Khan Younis. De omstandigheden zijn zwaar. Er is zeer beperkte toegang tot voedsel, water en medische zorg. Maar ondanks deze uitdagingen proberen Basma en het SOS team in Gaza de kinderen structuur, liefde en hoop te geven.

“Sommige kinderen zijn tijdens de oorlog alle familieleden die zij kenden verloren,” legt Reem Alreqeb, programmadirecteur SOS Kinderdorpen Palestina, uit. “Voor deze kinderen proberen we pleegzorg te regelen als dat mogelijk is. Maar elke dag is een strijd om te overleven.” Het SOS team werkt nauw samen met het Ministerie van Sociale Ontwikkelingen om overlevende familieleden op te sporen en hereniging mogelijk te maken, maar de oorlog maakt dit werk steeds moeilijker. Volgens het Palestijnse Bureau voor Statistiek hebben sinds oktober 2023 minstens 39.384 kinderen één of beide ouders verloren. Van hen hebben 17.000 beide ouders verloren.

Een viering van leven en kracht

Er is nog geen nieuws over Karam’s biologische familie. Als de situatie veiliger wordt en pleegzorg weer mogelijk is, is er hoop dat er een geschikte familie gevonden kan worden. Voor nu groeit en ontwikkelt Karam zich verder onder de zorg van SOS Kinderdorpen. Hij heeft inmiddels zijn eerste vier tandjes, zet zijn eerste stapjes en heeft onlangs zijn eerste woord gezegd: “Mama.”

Op zijn verjaardag werd Karam door iedereen in het kamp gevierd. Mama Basma organiseerde een feestje op haar eigen kosten. Ze kocht versieringen en maakte speciaal eten. “Zijn eerste verjaardag voelde als een feestdag. We dansten, kookten samen en zongen liedjes speciaal voor hem.”

“Karam betekent hoop. Het voelde alsof we niet alleen zijn leven vierden, maar ook de kracht van onze gemeenschap.”

Mama Basma

*Vanwege privacyredenen is de naam van baby Karam aangepast.

Sorry

De versie van de browser die je gebruikt is verouderd en wordt niet ondersteund.
Upgrade je browser om de website optimaal te gebruiken.