Leven zonder warmte, stroom en veiligheid

Kinderen verblijven in een schuilkelder in Kyiv, zonder verwarming en elektriciteit.
Kinderen verblijven in een schuilkelder in Kyiv, zonder verwarming en elektriciteit.

Directeur van SOS Kinderdorpen Oekraïne blikt terug op vier jaar oorlog

Op 24 augustus 2026 is het vier jaar geleden dat Rusland Oekraïne binnenviel. Oekraïne beleeft nu een van de moeilijkste winters sinds het begin van de oorlog. Door aanvallen op huizen en andere burgerdoelen zitten grote delen van het land zonder elektriciteit en verwarming. In sommige gebieden is er ook geen water meer. Voor miljoenen gezinnen betekent dit leven in het donker, zonder warmte en met voortdurende angst voor nieuwe aanvallen.

Oorlog bepaalt het leven van een generatie kinderen

Vier jaar na het begin van de grootschalige oorlog is de situatie voor kinderen nog steeds zeer zorgelijk, zegt Serhii Lukashov, directeur van SOS Kinderdorpen Oekraïne. Veel kinderen leven al jaren met angst, stress en onzekerheid. Ze missen veiligheid, onderwijs en een normale jeugd. Vooral kinderen uit gezinnen met weinig middelen, kinderen met een beperking en kinderen die dicht bij het front wonen, worden hard geraakt. Veel gezinnen kunnen niet vluchten en blijven achter in gevaarlijke omstandigheden. Stroomuitval, gebrek aan verwarming en voortdurende dreiging bepalen hun dagelijks leven.

“Voor veel kinderen is oorlog geen tijdelijke situatie, maar hun hele jeugd. Ze missen niet alleen veiligheid, maar ook school, vriendschap en de ruimte om kind te zijn. Zonder blijvende steun verliezen zij hun kans op herstel en een veilige toekomst.”

Serhii Lukashov
Directeur van SOS Kinderdorpen Oekraïne Serhii Lukashov
Directeur van SOS Kinderdorpen Oekraïne Serhii Lukashov

Steun die het verschil maakt

Toch blijven medewerkers van SOS Kinderdorpen Oekraïne hun werk doen. In steden zoals Kyiv ondersteunen zij kinderen en gezinnen, ondanks kou, stroomuitval en voortdurende luchtalarmen. De organisatie biedt veilige plekken waar kinderen kunnen spelen en tot rust kunnen komen. Daarnaast krijgen kinderen psychologische hulp en worden ouders ondersteund met praktische begeleiding. Met mobiele teams bereikt SOS Kinderdorpen ook gezinnen in moeilijk bereikbare gebieden.

Extra financiering maakt het mogelijk om meer veilige plekken te openen en aanvullende steun te bieden aan pleeggezinnen en kinderen met een beperking. De behoefte aan hulp blijft groot, omdat de oorlog niet alleen fysieke schade aanricht, maar ook diepe emotionele sporen achterlaat bij kinderen en ouders.

Veerkracht in moeilijke tijden

Ondanks alles ziet Lukashov ook veerkracht. Hij noemt collega’s in Cherson, die ondanks voortdurende dreiging blijven helpen en kinderen een plek proberen te bieden waar zij zich even veilig kunnen voelen. Voor de toekomst hoopt hij op veiligheid en herstel.

“Kinderen verdienen een leven zonder oorlog. Dat kan alleen met blijvende internationale steun.”

Serhii Lukashov

Winter in Oekraïne zonder basisvoorzieningen

Een fotoserie over het dagelijks leven in Kyiv tijdens een koude winter, met zware beschietingen en vaak stroomuitval.

Lees hier meer over de situatie in Oekraïne

Meer nieuws lezen? Bekijk ons nieuwsoverzicht.

Sorry

De versie van de browser die je gebruikt is verouderd en wordt niet ondersteund.
Upgrade je browser om de website optimaal te gebruiken.