25 februari 2025
15 december 2025 geüpdatet
Tijdens de oorlog in Syrië zijn veel kinderen door het regime van Assad van hun families gescheiden en onder dwang in zorginstellingen geplaatst, vaak zonder de juiste documenten. We hebben vernomen dat onze zusterorganisatie SOS Kinderdorpen Syrië één van de zorginstellingen was waar deze kinderen werden geplaatst. Het scheiden van kinderen van hun ouders druist in tegen alles waar SOS Kinderdorpen voor staat. SOS Kinderdorpen Nederland is diep geraakt door het leed van de Syrische kinderen en hun families en keurt deze praktijken sterk af. Het is niet in lijn met het beleid en de waarden van onze organisatie, gebaseerd op internationale standaarden. SOS Kinderdorpen heeft als overtuiging dat kinderen alleen gescheiden mogen worden van hun familie als dat echt in hun belang is en dan alleen via een goed gedocumenteerd proces.
Er zijn op dit moment helaas nog steeds kinderen die niet met hun families zijn herenigd. Het is zaak dat SOS Kinderdorpen Syrië en onze internationale organisatie er samen met andere hulporganisaties alles aan doen om de waarheid te achterhalen over deze kinderen en zich inzetten om families te herenigen.
Arian Buurman, algemeen directeur SOS Kinderdorpen Nederland: “Mijn hart gaat uit naar de Syrische kinderen en hun families. De moeders, vaders, opa’s en oma’s die nog wanhopig zoeken naar hun kinderen. Ik vind het hartverscheurend wat zij moeten doorstaan. De rol die SOS Kinderdorpen Syrië en onze internationale organisatie hierin hebben gespeeld moet tot op de bodem worden uitgezocht, om verantwoordelijkheid te nemen en de juiste maatregelen te treffen om dit in de toekomst te voorkomen.”
Plaatsingen tussen 2013 en 2018
In 2018 heeft SOS Children’s Villages International ervoor gezorgd dat de plaatsingen zonder de juiste documenten stopten. Uit intern onderzoek blijkt dat tussen 2013 en 2018 in totaal 139 kinderen in tijdelijke zorg van SOS Kinderdorpen Syrië zijn geplaatst. Het merendeel werd minder dan drie maanden opgevangen. Geen van deze kinderen valt momenteel nog onder de zorg van SOS Kinderdorpen Syrië:
- 34 kinderen zijn in dezelfde periode herenigd met hun families. Van 29 van de 34 kinderen is na recentelijk onderzoek bevestigd dat zij nu bij hun familie zijn.
- 104 kinderen zijn op bevel teruggeplaatst in de zorg van de autoriteiten. Van deze 104 kinderen is bevestigd dat 66 kinderen vandaag de dag bij hun familie zijn.
- 1 kind is overgedragen aan een centrum voor kinderen met een beperking.
In totaal is bevestigd dat 95 kinderen die tussen 2013 en 2018 onder dwang bij SOS Kinderdorpen Syrië zijn geplaatst, zich nu bij familie bevinden.
SOS Kinderdorpen Syrië werkt samen met overheden, gemeenschappen en internationale hulporganisaties om de overige families op te sporen en te herenigen. Alle beschikbare informatie en documentatie is met het huidige Syrische Ministerie van Sociale Zaken en Arbeid gedeeld om familiehereniging te bevorderen.
Onafhankelijke onderzoeken naar handelen SOS Kinderdorpen Syrië
SOS Children’s Villages International heeft twee onafhankelijke onderzoeken laten uitvoeren naar het handelen van de zusterorganisatie in Syrië destijds en de kwaliteit van de organisatie nu. Het rapport van het onderzoek in opdracht van SOS Kinderdorpen Duitsland is hier te vinden.
Op verzoek van SOS Kinderdorpen Internationaal onderzoekt de aanklager in Damascus onopgeloste zaken van vermiste kinderen.
In afwachting van de uitkomsten van de onderzoeken heeft SOS Kinderdorpen Nederland besloten de donaties van kind- en dorpsponsoren aan Syrië tijdelijk te bevriezen. Er zijn geen andere lopende financiële verplichtingen met SOS Kinderdorpen Syrië.
Beleidsaanpassingen sinds 2018
SOS Children’s Villages International heeft in de afgelopen jaren, op basis van onafhankelijke onderzoeken door de organisatie Keeping Children Safe en een aangestelde Independent Special Comittee, een actieplan gelanceerd om het beleid van de organisatie te verbeteren.
- De internationale organisatie heeft de afgelopen jaren hard gewerkt aan het beleid op het gebied van kindveiligheid. Zo is er onder meer een systeem van onafhankelijke ombudspersonen opgericht, is het beleid op kinder- en jeugdbescherming door de hele federatie gestandaardiseerd en is er een aangescherpte gedragscode waar alle collega’s zich aan dienen te houden. Deze maatregelen zijn onderdeel van een 24-punten actieplan, gelanceerd in 2021.
- De internationale organisatie is onlangs gereorganiseerd. Zo is de bestuursstructuur van SOS Children’s Villages aangepast. Er is een slagvaardig International Board ingesteld waar het dagelijks bestuur aan rapporteert.
- Een Compliance Comité is ingesteld dat als taak heeft te handhaven op het naleven van alle beleidsregels door de lidorganisaties van de federatie.
Werken in conflictgebieden
Bij alles wat SOS Kinderdorpen doet, staan de rechten, veiligheid en waardigheid van kinderen en jongeren centraal. SOS Kinderdorpen werkt in meer dan 130 landen en gebieden, vaak in precaire, instabiele en soms ronduit gevaarlijke omstandigheden. Zelfs dan moet het belang van het kind altijd voorop staan. Werken in conflictgebieden met zwakke kinderbeschermingssystemen brengt grote uitdagingen met zich mee. SOS Kinderdorpen blijft continu leren van deze uitdagingen, om elke dag te verbeteren, overal ter wereld.
In alle landen waar SOS Kinderdorpen actief is, werken we volgens het Verdrag inzake de Rechten van het Kind van de Verenigde Naties. Ons werk is altijd gericht op het beschermen van kinderen, het versterken van hun rechten en het bieden van een veilige omgeving waarin zij kunnen opgroeien. Elk kind verdient de kans om op te groeien in een liefdevolle familie.
Meer nieuws lezen? Bekijk ons nieuwsoverzicht.