23 september 2026
De zware overstromingen in Nepal hebben huizen, wegen, bruggen en scholen beschadigd. Veel families proberen hun leven weer op te bouwen. Nu de eerste noodhulp overgaat in herstel, ondersteunt SOS Kinderdorpen Nepal kinderen en families in de getroffen gebieden Nuwakot en Rasuwa. Met veilige opvang, nieuwe schoolspullen en ondersteuning voor families.
Een veilige plek om weer kind te zijn
In een school in Nuwakot zitten kinderen te tekenen en samen te spelen. De school wordt tijdelijk gebruikt als opvangplek voor families die door de overstromingen zijn getroffen. Hun omgeving is plotseling veranderd, maar hier kunnen kinderen even iets vertrouwds doen: spelen en kind zijn.
Voor jonge kinderen richt SOS Kinderdorpen Nepal veilige opvangplekken in. Kinderen tot vijf jaar kunnen hier overdag terecht. Daar krijgen ze te eten, een plek om te spelen en deel te nemen aan activiteiten.
Dat geeft ook hun ouders ruimte. Terwijl hun kinderen veilig worden opgevangen, krijgen ouders de tijd om bijvoorbeeld spullen te regelen, te werken of hun huis en inkomen weer op te bouwen.
Wanneer de weg naar school verdwijnt
Voor veel kinderen in de regio is naar school gaan na de overstromingen niet meer vanzelfsprekend. Wegen zijn beschadigd en vervoer is verstoord. Daarnaast zijn kinderen door de overstromingen boeken, schooltassen, uniformen, schoenen en andere schoolspullen kwijtgeraakt.
SOS Kinderdorpen Nepal werkt samen met scholen om te kijken wat kinderen nodig hebben. Getroffen kinderen krijgen onder andere boeken, uniformen en ander onderwijsmateriaal.
Dat helpt kinderen niet alleen om hun lessen weer op te pakken. Terugkeren naar school betekent ook terugkeren naar een vertrouwde routine, vrienden en een stukje van het dagelijks leven van vóór de ramp.
Families ondersteunen om samen verder te gaan
De gevolgen van de overstromingen verdwijnen niet zodra het water weg is. Families moeten hun huis en inkomen opnieuw opbouwen en tegelijkertijd voor hun kinderen blijven zorgen.
Daarom kijkt SOS Kinderdorpen Nepal ook naar wat families op langere termijn nodig hebben. Zoals inkomen, gezondheid en voeding, onderwijs en de bescherming van kinderen. Daarbij krijgen families die extra onder druk staan, zoals huishoudens met alleenstaande moeders, extra aandacht.
Het doel is dat families weer sterk genoeg worden om zelf voor hun kinderen te zorgen. En dat kinderen veilig bij hun ouders of, wanneer dat tijdelijk niet kan, bij andere familieleden kunnen blijven.
Stap voor stap herstellen
Een ouder die opnieuw een inkomen probeert op te bouwen, heeft tijd nodig. Een kind dat terug wil naar school heeft boeken nodig. En een jong kind heeft veilige opvang nodig terwijl de ouders werken.
Daarom gaat herstel over meer dan het repareren van wegen en gebouwen. Het gaat er ook om dat kinderen veilig kunnen opgroeien, naar school gaan en bij hun familie kunnen blijven.
In de tijdelijke opvang in Nuwakot tekenen en spelen de kinderen ondertussen verder. Een klein stukje van het gewone leven, terwijl hun families stap voor stap werken aan een nieuwe start.
Help jij ons klaar te staan wanneer kinderen en families ons het hardst nodig hebben?
Laat kinderen veilig opgroeien.
Meer nieuws lezen? Bekijk ons nieuwsoverzicht.